Nie zostawiajmy zwierząt w autach!

Nawet do  60 st. Celsjusza może sięgać  temperatura w rozgrzanym samochodzie. Trudno więc wyobrazić sobie, co mogą czuć zwierzęta, które zostały przez bezmyślnych właścicieli zostawione w upale w aucie. Opiekunowie zostawiają je na moment chcąc szybko załatwić zakupy czy inną sprawę. Ta „chwila” spędzona w supermarkecie czy centrum handlowym może kosztować zwierzę życie. Pamiętajmy o tym, zanim zostawimy czworonoga bez możliwości ucieczki na powietrze. Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, te jednak nie wystarczą, by schłodzić cały ich organizm (dlatego pomagają sobie ziajaniem).

Zostawienie psa w zaparkowanym w pełnym słońcu pojeździe grozi jego szybkim odwodnieniem, przegrzaniem, udarem słonecznym, a w najgorszym wypadku uduszeniem. I wcale nie potrzeba do tego dużo czasu, nierzadko wystarczy kilkanaście minut, by pies zaczął odczuwać działanie wysokiej temperatury.

Uchylone przez właściciela okno niestety także nie jest najlepszym pomysłem. W rozgrzanym, stojącym pojeździe nie ma cyrkulacji powietrza, więc zwierzak nie ma czym oddychać, a spragniony świeżego powietrza będzie pchał pysk w szczelinę, którą mu zostawiliśmy i tym sposobem naraża się na dodatkowe komplikacje.

Polskie prawo daje policjantom możliwość ukarania właściciela pozostawionego w upalny dzień, w samochodzie psa. Za tego typu przewinienie można dostać mandat w wysokości do 500 zł, w stanach tzw. „wyższej konieczności” w celu ratowania życie zwierzęcia każdy może wybić szybę w aucie i udzielić cierpiącemu zwierzakowi pomocy bez ponoszenia za ten czyn odpowiedzialności karnej.

Mateusz Bożek

Godziny przyjęć
Pn. – Pt.:
8 – 17
Sobota:
8 – 14
Niedziela:
13 – 14
Dane kontaktowe
508-055-614
gabinetgolden@interia.pl
Czarna 141,
37-125 Czarna k. Łańcuta

Copyright by Golden 2016. All rights reserved.