Kamica moczanowa

Kamica moczowa

Kamica moczowa jest zaburzeniem pracy dróg moczowych: nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej, w którego rezultacie odkłada się osad z drobnych kryształków. Kryształy te nazywane często piaskiem drażnią ścianki dróg moczowych, wywołując stany zapalne i bolesność. Piasek moczowy może z czasem łączyć się ze sobą tworząc kamienie. To co powinno zaniepokoić właściciela to częste posikiwanie pieska zwykle w niewielkich ilościach, bolesność podczas oddawania moczu lub zmiana jego zabarwienia.

Rozróżniamy kilka typów kamieni, najczęściej tworzą się tzw. Struwity – powstają czy pH moczu zmienia się z kwaśnego na zasadowe . Przy nadmiarze wapnia w organizmie i szczawianów w pożywieniu dochodzi do wytrącania się szczawianów wapnia, tzw. Oksalatów, ten rodzaj kamieni powstaje także podczas przyjmowania niektórych leków. Kolejny typ to kamienie moczanowe. Tworzą się one głównie u dalmatyńczyków w wyniku upośledzenia u psów tej rasy układu transportującego kwas moczowy

Przyczyny powstawania kamieni

Wytrącanie się kryształków zależy od wielu czynników, takich jak: rasa psa, płeć, wiek, dieta, anomalie anatomiczne, odczyn moczu, przyjmowane leki, a także od cech dziedzicznych. Niektóre rasy mają wrodzoną skłonność do tworzenia się kamieni. Rozpoznanie przyczyn wystąpienia kamicy oraz jej rodzaju jest bardzo ważne, gdyż ma ona tendencję do nawrotów. Należy wtedy przestrzegać odpowiedniej diety zapobiegającej odkładaniu się złogów lub podejmować próby ich rozpuszczenia.
U psów jednym z najczęstszych powodów wytrącania się kryształów są infekcje dróg moczowych – ośrodkiem krystalizacji kamieni stają się bakterie wraz ze złuszczonym nabłonkiem dróg moczowych. Leczenie kamieni nierozpuszczalnych najczęściej polega na ich chirurgicznym usuwaniu.

Objawy kamicy

Chorobie towarzyszą ogólne objawy, takie jak: brak apetytu, wymioty, złe samopoczucie psa. Jeśli kamień umiejscowił się w pęcherzu moczowym, występuje częstomocz i skąpomocz (zwierzę oddaje mocz często, ale w bardzo małych ilościach), czemu towarzyszy ból i krwiomocz (dodatek krwi). Niekiedy kamień zamyka cewkę moczową, powodując ograniczone wydalanie moczu lub bezmocz. Taka sytuacja może stanowić zagrożenie dla życia psa, gdyż może prowadzić do pęknięcia nadmiernie wypełnionego pęcherza moczowego albo wtórnie do mocznicy i niewydolności nerek.

 

Godziny przyjęć
Pn. – Pt.:
8 – 17
Sobota:
8 – 14
Niedziela:
13 – 14
Dane kontaktowe
508-055-614
gabinetgolden@interia.pl
Czarna 141,
37-125 Czarna k. Łańcuta

Copyright by Golden 2016. All rights reserved.