Co z tą pchłą?

Co z tą pchłą?

Pchły to niewielkie owady, które kojarzą nam się zazwyczaj ze złymi warunkami bytowania  i brakiem czystości. Tymczasem potrafią one zaatakować nawet zadbane zwierzę, a ich system rozmnażania sprawia, że pozostają obecne w środowisku przez długi okres czasu.

Gatunków pcheł jest wiele, dla nas istotne są trzy gatunki: pchła ludzka, psia i kocia.  Mimo upodobań pcheł do wybranego gatunku żywiciela mogą one czasowo pasożytować też na innych gatunkach zwierząt lub na człowieku.

Pies czy kot może zarazić się pchłami na spacerze, od innego zwierzaka, czy po prostu ze środowiska, w którym przebywa, a gdzie wcześniej bytowało zwierzę zarażone tymi insektami. Warto pamiętać , że pchła nie „mieszka„ na stałe na psie, kocie czy człowieku. W ciągu doby pchły spędzają czasami tylko godzinę na swoim żywicielu, podczas której intensywnie żerują, czyli piją krew. Pchły wykorzystują także swoich żywicieli do przemieszczania się w środowisku, głównie w celu poszukiwania następnych ofiar. Przez resztę czasu dorosłe pchły najczęściej pomieszkują w miejscach gdzie najwięcej przebywają zwierzęta, czyli głównie w legowiskach psów czy kotów ale także czują się dobrze w dywanach, wykładzinach a także obiciach mebli czy tapicerkach.  Często  podczas wizyt w gabinecie czy lecznic zdarza się że na zwierzęciu nie ma ani jednej pchły a właściciele nie dają się przekonać, że to intensywne drapanie się, iskanie i wygryzanie sierści u jego zwierzaka związane jest z inwazją pcheł, która akurat czego na swojego żywiciela w jego posłaniu w domu.

Skutecznym i prostym sposobem na znalezienie niechcianego gościa jest tzw. „test bibułowy”, jest to bardzo prosty i skuteczny sposób, którym może sprawdzić każdy właściciel czy jego pupil nie ma pasażerów na gapę. Pchła podczas żerowania na zwierzęciu zostawia po sobie duże ilości odchodów w postaci maleńkich czerwono-brunatnych ziarenek. Teraz wystarczy wziąć wilgotną ligninę lub watę i rozetrzeć na niej kilka tych ziarenek, jeżeli dość łatwo się rozpuszczą zostawiając czerwony kolor na podłożu mamy pewność, że są to pchle odchody.
Pamiętajmy także , że pchła może również przenosić w sobie pasożyty wewnętrzne,  do najczęstszych z nich należy tasiemiec psi, dla którego pchła jest żywicielem pośrednim.

Głównym problemem w zwalczaniu populacji pchły domowej są oporne poczwarki. Mogą one leżeć uśpione przez wiele miesięcy i umożliwiają wykluwanie się żywych, dorosłych pcheł nawet wtedy , gdy wszystkie inne jaja, larwy i osobniki dorosłe zostały zabite. Z tego powodu bardzo ważnym elementem walki z pchłami jest ich eliminacja ze środowiska, w którym przebywają nasze zwierzęta. Jednym ze sposobów przyspieszających usuwanie pcheł jest regularne i dokładne odkurzanie. Pomoże ono usunąć dorosłe pchły z podłogi, zmniejszy liczbę jaj i larw na dywanie, podniesie jego włókna tak, że środek usuwający pchły lepiej dotrze do wszystkich miejsc, a przede wszystkim pobudzi wykluwanie się dorosłych pcheł z poczwarek.

W większości przypadków właściciele ograniczają się do zastosowania tylko jednego rodzaju środka i to tylko na swoim zwierzęciu zapominając całkowicie, że większość populacji pcheł znajduje się w środowisku. Dlatego stosując tylko preparaty zwalczające pchły na zwierzęciu dochodzi do ograniczenia ilość pasożytów a nie całkowitego ich wytępienia. Obecnie na rynku jest bardzo duża ilość ogólnodostępnych środków przeciwpchelnych. Niestety nie jest to do końca takie dobre gdyż wielu właścicieli szczególnie psów eksperymentuje na swoich zwierzętach doprowadzając często do zatruć lub pogorszenia się stanu zdrowia.
Najlepszym wyjściem jest zakup preparatów na pchły polecanych przez weterynarzy lub sprzedawanych w dobrych i sprawdzonych sklepach zoologicznych. Preparaty takie mogą być w formie kropli wylewanych na skórę karku zwierzęcia, obroży przeciwpchelnej lub szamponu, jednak skuteczno0ść tego ostatniego może być niewystarczająca. Dodatkowo pamiętać należy że jednocześnie trzeba pozbyć się pcheł z otoczenia zwierzęcia, do tego służą inne preparaty, oprócz tego warto jeśli jest taka możliwość uprać wszelkie kocyki lub posłania naszych pupili, co pozwoli znacznie ograniczyć pchlą populację.

Każdy preparat ma swoje wady i zalety. Dużym plusem preparatów w formie spot –on, czyli w formie kropelek wylewanych na skórę jest łatwość ich zastosowania i to, że na stałe łączą się z naskórkiem zwierzęcia oraz są zwykle bezwonne i nie przeszkadzają zwierzęciu ani właścicielowi, niestety okres skutecznego działania przeciwpchelnego wynosi zwykle od 1-2 miesięcy. Dużą zaletą obroży jest czas jej działania wynoszący do kilku miesięcy (zwykle ok. 5-6 m-cy), nie trzeba też pamiętać aby co miesiąc powtarzać zabieg zakraplania nowego preparatu. Wadą obroży jest jednak to, że ze względu na duże stężenie preparatu bójczego, może czasami, szczególnie u psów z wrażliwą skórę powodować miejscowe odczyny skórne. Stosowane obroże często wydzielają specyficzny zapach, który również może być nieprzyjemny dla domowników, skuteczność obroży jest także uzależniona od wielkości psa i walorów jest sierści, im większy pies z dłuższą sierścią tym obroża będzie działała słabiej

Pchła to nie do końca banalna sprawa, musimy zdawać sobie sprawę że nawet niewielka inwazja może być niebezpieczna dla naszych podopiecznych i może przerodzić się w coś bardzo trudnego i kosztochłonnego do opanowania. Lepiej zapobiegać niż leczyć czyli profilaktyka przede wszystkim.

Godziny przyjęć
Pn. – Pt.:
8 – 17
Sobota:
8 – 14
Niedziela:
13 – 14
Dane kontaktowe
508-055-614
gabinetgolden@interia.pl
Czarna 141,
37-125 Czarna k. Łańcuta

Copyright by Golden 2016. All rights reserved.