Badanie krwi u naszych podopiecznych

Kiedy i dlaczego warto wykonywać badania kontrolne krwi u naszych zwierzaków?

W Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do badań kontrolnych u psów i kotów, wykonujemy jest dopiero wtedy jeśli nasi pupile nie wyglądają na chorych. Niestety, dobra kondycja może być często pozorna, gdyż zwierzęta nie potrafią się poskarżyć, a objawy chorobowe mogą być niezauważalne dla właściciela. Czasem zwierzęta są  nieco smutniejsze, mają mniejszy apetyt, więcej piją lub jedzą normalne porcje, ale chudną. Opiekunowie bardzo często tłumaczą sobie te przejawy np. wiekiem, zarobaczeniem czy wzrostem temperatury otoczenia. Symptomy te zostają dostrzeżone zazwyczaj dopiero przy znacznym nasileniu i nierzadko zdarza się, że jest już za późno na ratunek.

 Kiedy  więc warto przeprowadzać badania krwi u naszych zwierząt?

Badania należy wykonać u zwierząt, które wykazują jakiekolwiek odchylenia w zachowaniu. Z kolei badania kontrolne u starszych psów i kotów, czyli powyżej 8 roku życia, powinny być robione regularnie  ( przynajmniej  raz w roku ), nawet jeśli zwierzę wydaje się nam zupełnie zdrowe, gdyż jest to wiek, kiedy najczęściej rozpoczynają się problemy zdrowotne.

Granica wiekowa, powyżej której zaczyna się proces starzenia, zależna jest od wielkości psa. Im większy pies –tym wcześniej rozpoczyna się proces starzenia. Duży pies  starzeje się od około 6 roku życia, średni – od około 8 roku życia,  a mały – od około 9 roku życia. U kotów starzenie rozpoczyna się około 8-10 roku życia jednak jest to sprawa zależna od rasy.  Pamiętajmy więc, nasze zwierzęta starzeją się znacznie szybciej niż my. \

Średnio więc 1 rok życia psa i kota – to od 4 do 9 lat życia człowieka ( zależnie od wielkości i rasy).

Dlatego pamiętajmy o naszych pupilach : profilaktyczne badanie ich raz w roku – odpowiada naszemu badaniu raz na  4-9 lat!

Badanie krwi jest bardzo ważnym i częstym badaniem wykonywanym u psów i kotów. Wskazuje ono lokalizację choroby, pozwalając na postawienie diagnozy. Składa się z dwóch części – morfologii i biochemii. Informuje nas o:

  • liczbie krwinek czerwonych, krwinek białych oraz płytek krwi
  • procentowym stosunku jaki w całości krwi stanowią krwinki czerwone (hematokryt)
  • stężeniu hemoglobiny w krwinkach czerwonych
  • obrazie krwinek – wielkość, kształt.

Laboratoryjna ocena rozmazu krwi umożliwia znalezienie niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych np. pierwotniaków typu Babesia canis, wywołujących babeszjozę. Badanie biochemiczne krwi pozwala na ocenę funkcjonowania narządów wewnętrznych (nerek, wątroby, trzustki, wskazuje na ewentualne zaburzenia ednokrynologiczne czy metaboliczne).

Badanie krwi powinno być wykonywane przez lekarza przed zabiegami chirurgicznymi, by ocenić czy nic złego nie dzieje się z naszym podopiecznym oraz by oszacować stopień ryzyka znieczulenia ogólnego. Tuż przed pobraniem krwi w lecznicy weterynaryjnej powinniśmy swojego psa choć w małym stopniu do zabiegu przygotować. Najlepiej jest krew oddać rano po ok. 6-12 godzinnej głodówce.

Przed wejściem do lecznicy starajmy się nie okazywać dużego zdenerwowania oraz głaskać i mówić do naszego pupila spokojnym tonem, używając zapamiętanych przez niego i przyjemnie kojarzących się słów, stres bowiem może częściowo wpłynąć na wynik badanie niektórych parametrów krwi.

W naszym Gabinecie Weterynaryjnym mogą Państwo na miejscu wykonać pełne badanie krwi zarówno hematologiczne, biochemiczne, rozmaz krwi oraz badania specjalistyczne które zlecamy certyfikowanym laboratoriom weterynaryjnym.

Godziny przyjęć
Pn. – Pt.:
8 – 17
Sobota:
8 – 14
Niedziela:
13 – 14
Dane kontaktowe
508-055-614
gabinetgolden@interia.pl
Czarna 141,
37-125 Czarna k. Łańcuta

Copyright by Golden 2016. All rights reserved.