Poznaj korzyści ze spożywania kaszy jaglanej

Kasza jaglana jest jedną z bardziej popularnych kasz na polskich stołach. Ma ona same korzyści. Jest smaczna, tania i przede wszystkim zdrowa. Pozyskuje się ją z prosa i uznawana jest za jedną z najstarszych kasz Charakteryzuje się mnóstwem wartości odżywczych, które mają korzystny wpływ na nasz organizm. 

Kasza jaglana – bogactwo z prosa

Proso uznawane jest za zboże, które ma wszystko czego potrzebuje człowiek do życia. Zawiera bardzo dużo błonnika, białka, minerałów i witamin. Kasza jaglana jest bogata w witaminy z grupy B, a zwłaszcza kwas foliowy, niacynę oraz witaminę B6. Zawiera również cynk, fosfor, wapń i żelazo. 

Kasza jaglana – komu jest zalecana?

Regularne spożywanie kaszy jaglanej poleca się osobą, które cierpią z powodu niedoborów minerałów, a także tym, którzy mają problem z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca czy podwyższonym cholesterolem. Błonnik zawarty w kaszy jaglanej pomaga w zwalczaniu tak zwanego złego cholesterolu, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości dobrego cholesterolu. 

Dzięki magnezowi z kaszy jaglanej możliwe jest obniżenie ciśnienia tętniczego, co w konsekwencji może obniżyć ryzyko zawałów serca i udarów mózgu. 

Warto dołączyć kaszę jaglaną do swojej zdrowej, zbilansowanej diety. Jagły zawarte w kaszy jaglanej mają bardzo duże ilości tryptofanu, który jest odpowiedzialny za regulacje cyklu dobowego. Dlatego też kasza jaglana jest polecana osobą, które zmagają się z problemami ze snem. 

Spożywanie większej ilości kaszy jaglanej zalecane jest dla osób, które zmagają się z przeziębieniem, mokrym kaszlem i  katarem, ponieważ wykazuje ona właściwości odśluzowujące i pomaga odprowadzić z organizmu nadmiar śluzu. 

Kasza jaglana – zastosowanie

Najprostszym i najszybszym sposobem na zastosowanie kaszy jaglanej w kuchni jest wykorzystanie jej jako dodatku do obiadu, np. zamieniając ryż na kaszę  w popularnej w Polsce zupie pomidorowej 🙂 

Ale to nie wszystko. W bardzo prosty sposób można przerobić kaszę jaglaną na mąkę. Wystarczy ją zmielić/zblendować. Mąkę jaglaną można wykorzystać do zrobienia bezglutenowych naleśników, budyniów czy też  słodkich wypieków.

Kasza jaglana – dlaczego warto ją jeść?

Kasza jaglana nie bez powodu bywa przez niektórych określana mianem królowej kasz. Warto zapoznać się z jej licznymi właściwościami, jeżeli jeszcze nie jesteśmy ich świadomi. Dobrze byłoby również zdawać sobie sprawę z tego, do czego warto kaszę jaglaną wykorzystać. Okazuje się, że pasuje ona zarówno do potraw na słono, jak i do potraw na słodko. Każdy łasuch znajdzie więc dla siebie takie danie z kaszą jaglaną, które mu posmakuje. 

Właściwości kaszy jaglanej

Kasza jaglana to jedna z nielicznych kasz posiadających właściwości zasadotwórcze. Dzięki temu, doskonale oczyszcza nasz organizm z nagromadzonych w nim toksyn, jak również go odkwasza. Ten wyjątkowy produkt warto docenić także ze względu na wysoką zawartość cennej krzemionki. Posiada ona niesamowicie korzystny wpływ na wygląd naszych włosów, skóry oraz oczywiście paznokci. Kasza jaglana stanowi także pokaźną skarbnicę cynku oraz selenu. W smaku jest dosyć subtelna, dlatego chętnie sięgają po nią dzieci i osoby starsze. Ten rodzaj kaszy może być jak najbardziej spożywany przez osoby mające kłopoty trawienne. Kasza jaglana (duży wybór w sklepie online) jest bowiem lekkostrawna i nie obciąża żołądka. Pomaga nawet zregenerować podrażnioną śluzówkę. 

Do czego można wykorzystać kaszę jaglaną?

Jak już zaznaczono wyżej, kasza jaglana może zostać wykorzystana w kuchni na naprawdę wiele różnego rodzaju sposobów. Przede wszystkim, można będzie przygotować na jej bazie dania słodkie, z owocami. Do kaszy tej doskonale pasować będą truskawki, maliny czy brzoskwinie. Jagły można ugotować zarówno na wodzie, jak i na mleku krowim bądź roślinnym. Danie możemy dosłodzić do smaku ksylitolem, miodem bądź cukrem. Dobrym pomysłem na wykorzystanie kaszy jaglanej może być także sałatka. Ten rodzaj kaszy wyjątkowo dobrze komponuje się z pomidorami, ogórkiem oraz z serem feta. Jako, że kasza jaglana nie jest zbyt wyrazista w smaku, warto pokusić się o przygotowanie pikantnego dressingu. Możemy wzbogacić go o dodatek papryczki chilli.

Kasza jaglana – zdrowa i smaczna

Kasza to produkt, który niejedno ma imię. Jedną z tych, które cieszą się ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem jest bez wątpienia ta jaglana. Jej popularność wynika przede wszystkim z jej licznych właściwości prozdrowotnych. Dobrym pomysłem będzie więc włączenie jej do swojego menu. Na uwagę na pewno zasługuje fakt, iż kasza jaglana świetnie nadaje się do dań wytrawnych oraz do dań na słodko.

Jak działa kasza jaglana?

Kasza jaglana zawiera dość duże ilości krzemionki, która nie znajduje się w zbyt wielu podobnych produktach. Tymczasem, dzięki niej można skutecznie wzmocnić swoje naczynia krwionośne, jak również poprawić wygląd włosów i paznokci. Nie sposób nie zauważyć, że w kaszy jaglanej nie brakuje witamin oraz składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby witamina młodości, czyli innymi słowy witamina E. Jest ona nieodzowna dla zachowania koncentracji i ostrego widzenia. W kaszy jaglanej nie brak jest również cynku, który korzystnie wpływa między innymi na stan naszej cery. Warto również nadmienić, że Kasza jaglana (duży wybór w sklepie online) wspomaga gojenie się wrzodów oraz nadżerek żołądka. Sprzyja również odchudzaniu, ze względu na dosyć wysoką zawartość błonnika.

Jakie posiłki można przygotować z kaszą jaglaną?

Jeżeli mamy w swojej kuchni kaszę jaglaną, możemy wyczarować z niej naprawdę mnóstwo zdrowych i smacznych posiłków. Przede wszystkim, kasza ta doskonale będzie smakowała na słodko. Można podać ją na ciepło, ugotowaną na mleku bądź wodzie. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby kaszę zaserwować również z jogurtem naturalnym. Idealnym dodatkiem do niej będą świeże owoce sezonowe. Jeśli nie przepadamy za słodkimi daniami, z pomocą przychodzą nam te wytrawne. Kasza jaglana stanowi ciekawą bazę sałatki warzywnej. Jeśli dodamy do niej suszone pomidory, ogórka, paprykę, fetę oraz świeże zioła, stworzymy smaczny i zdrowy zestaw lunchowy. Kasza ta nadaje się również do koktajli owocowych i owocowo-warzywnych.